• facebook ikona
  • pinterest ikona

Zanimive informacije

Pred kratkim ogledano

Košarica
0 izdelkov
Do brezplačne poštnine vam manjka še 60,00€
Kategorije

Hitro iskanje


Lilije

lilijaLilije lahko vrtu ponudijo skoraj vse, kar si zaželite – obliko, eleganco in prekrasno paleto barv. Za povrh pa so cvetovi številnih botaničnih vrst in kultivarjev lilij še izredno dišeči.
Zaradi velikega števila sort, se lilije navadno združujejo v skupine, ki nam pomagajo, da si predstavljamo poglavitne lastnosti posamezne sorte. Tako imamo npr. skupino azijatskih lilij, ki poženejo skupine navzgor in navzven obrnjenih ter pogosto pegastih cvetov. Azijatske lilije so tudi med prvimi lilijami, ki zacvetijo na vrtu. Sredi poletja se na vrtu razcvetijo sorte iz skupine orientalskih lilij, ki poženejo prekrasno dišeče cvetove v odtenkih bele, rožnate in škrlatne barve. Skoraj istočasno z orientalskimi lilijami zacvetijo še trobentaste lilije. Njihovi izredno dišeči cvetovi ima delno zrasle cvetne liste. Trobentaste lilije zacvetijo v beli in rumeni barvi, večja izbira barv pa je na voljo pri križancih med trobentastimi in orientalskimi lilijami (včasih označeni kot OT križanci). Nekoliko drugačne cvetove od tipičnih lilij poženejo turške lilije. Njihovi navzdol obrnjeni cvetovi imajo navzgor zavihane cvetne liste, zaradi česar cvet spominja na turban.

Sajenje

Čebulice lilij lahko posadimo že sredi pomladi tj. marca in aprila. Najbolje je lilije za začetek posamezno posaditi v lonce 10-12 cm premera. Pri tem ni pomembno kakšen substrat uporabimo. Za zgodnjejše cvetenje postavite lonce v neogrevan rastlinjak ali drug svetel hladen prostor. Seveda lahko čebulice posadite tudi neposredno na gredo. Višje lilije so odlične za ozadje, kjer se bodo s svojimi visokimi poganjki dvigovale nad rastlinami v ospredju grede. Odlično se podajo tudi ob zidove in ograje.
Vse lilije bodo najbolje uspevale na sončnem rastišču ali v svetli senci. Poskrbite tudi, da tla ne zadržujejo preveč vlage, saj lilije ne marajo prevlažnih tal. Za izboljšanje kvalitete tal, jih pred sajenjem dobro prekopljite in jim dodajte grobega peska. Čebulice posadite na 15-20 cm globine. Tudi med posameznimi čebulicami pustite približno toliko prostora. Za lepši učinek čebulice posadite v majhne skupine iz treh ali petih čebulic.

Nega

Lilije, ki ste jih posadili v lonce potrebujejo precej več vode kot njihove sorodnice na gredi. Ne pozabite jih redno zalivati. Lahko pa si omislite tudi kapljični namakalni sistem, ki bo to delo opravil namesto vas. Navadno so stebla lilij dovolj močna, da nosijo velike cvetove. Kljub temu pa jih je na vetrovnih rastiščih priporočljivo podpreti s količki.
Redno preglejujte rastline za prisotnost lilijevke, ki lahko povsem obžre vaše lilije. Rdečkaste odrasle hrošče boste hitro opazili in enostavno odstranili z roko. Ne pozabi pa preveriti tudi prisotnosti jajčec. Enkrast tedensko lilije pognojite s popolnim mineralnim gnojilom.
Po cvetenju v celoti odstranite odcvetele cvetove. S tem boste preprečili tvorbo plodov. Rastlina bo tako namesto v plodove, energijo vlagala v čebulico, kar pomeni bujnejše cvetove v prihodnjem letu. čebulic jeseni ni potrebno izkopavati, saj so lilije dobro prezimne.

Piškotek

Preko tega vmesnika lahko spremenite dovoljenje o nalaganju piškotkov na vaš računalnik.
Pred izbiro prosim preberite naš pravilnik o uporabi piškotkov na spletni strani svetcebuli.si

Odpri/zapri