Narcise vsako pomlad razsvetlijo vrtove s svojimi ivahnimi cvetovi v zlato rumenih, citronasto rumenih in sneno belih odtenkih.
Sajenje
Čeprav narcise najbolje uspevajo na sončnem rastišču, bodo prenesle tudi nekaj sence, kar še posebej velja za kriance skupine Cyclamineus kot je npr. 'Jack Snipe'. Zaščita pred neposredno opoldansko pripeko bo tudi ohranila bolj intenzivne barvi pri temneje obarvanih kultivarjih. Precej pomembnejše od svetlobe pa je nivo talne vlage. Prekomerna vlanost tla (še posebej v zimskih mesecih) je najpogostejši povzročitelj propada čebulic. Na tekih tleh vkopljite v sadilno jamo pesek in organsko snov, da izboljšate odvodnjavanje. Lahko pa si pomagate tudi z dvignjeno gredo.
Čebulice posadite v večje skupine, s čimer boste dobili enkraten učinek mase cvetov. Pri sajenju pustite 7-10 cm prostora med čebulicami oz. 12-15 cm pri večjih čebulicah. Če boste čebulice posadili preblizu skupaj, bo učinek cvetenja boljši, vendar jih boste morali kmalu izkopati in razdeliti, če boste hoteli bogato cvetenje tudi v naslednjih letih.
Nega
Čeprav čebulice konec pomladi pobegnejo pod zemljo, ne smemo pozabiti nanje. Jeseni jih pognojite s popolnim mineralnim gnojilom. V kolikor pa ste to zamudili, jih lahko pognojite tudi, ko začnejo zgodaj spomladi poganjati nove poganjke.
Listje narcis pustite, da porumeni in propade samo od sebe. Listja nikoli ne poreite preden je propadlo oz. ga ne povezujte v šope, saj si morajo rastline pred počitkom nabrati dovolj zalog za naslednje leto. V kolikor vas rumeneče listje moti, je bolje, če jih postavite na gredo tako, da ga bodo zakrili poganjki trajnic, ki jim bodo sledile.
Oblike in skupine
Za pregled različnih oblik narcis, ki jih priznavajo gojitelje si oglejte delitev narcis na skupine.
|