Za senčna rastišča imamo na prvi pogled na izbiro precej manj rastlin kot pri sončnih legah, vendar lahko tudi med njimi najdemo prave lepotice kot npr. gomoljaste begonije. Gomoljaste begonije so dosegljive v številnih barvnih odtenkih in imajo izredno dolgo sezono cvetenja, ki lahko traja tudi štiri mesece in več.
Sajenje in vzgoja
Nega begonij
Novi poganjki bodo zrastli na ugreznjeni strani gomolja, zato ga posadimo z okroglo stranjo navzdol in pokrijemo z debelo plastjo substrata. Vedno se prepričajte, da je gomolj dobro prekrit z zemljo, saj korenine izraščajo po celotni površini gomolja. Posamezne gomolje razporedite po lončku ali koritu v razmiku 10 cm. Pri zalivanju moramo paziti, da ne pride do zastajanja vode, saj je to eden izmed najpogostejših razlogov za propad rastline. Lonec zalijte šele, ko se bo površinski sloj popolnoma izsušil.
Pri večini posajenih gomoljev boste po 5-6 tednih e opazili poganjke, ki bodo pognali iz substrata. Sedaj lahko začnete redno zalivati rastline, saj so se razvile tudi korenine. Lonce prenesite na svetlo mesto, kjer pa naj bodo zaščiteni pred močnim direktnim soncem. Ko poganjek dosee 10-15 cm višine, lahko rastline začnete gnojiti s popolnim mineralnim gnojilom. Uporabite polovično koncentracijo vsaka dva tedna.
Gomoljaste begonije pri nas niso prezimno trdne in jih moramo prezimiti na toplem. Na vrtu jih lahko pustimo do pozne jeseni, dokler ne nastopijo močne pozebe. Takoj zatem, ko je laji mraz uničil poganjke (vendar preden močan mraz uniči tudi korenine), moramo begonije prenesti na toplo. Poganjke odreemo in gomolje izkopljemo z nekaj zemlje. Gomolje nato nekaj tednov sušimo v suhem in hladnem prostoru, da se zemlja, ki obdaja gomolje, dobro presuši. Tako jo bo precej laje odstraniti od gomoljev. Gomolje vskladiščimo pri 4-10°C v agovini. Za skladiščenje so zelo priročni tudi kartončki za jajca.
|