Zantedeschia, pogosto imenovana tudi kala, kala lilije ali arum lilija, je rod poleti cvetočih neprezimnih trajnic. Rastline imajo zelo elegantno listje in cvetove, ki polepša tako lonce in korita kot tudi grede. Pred prvo slano jim je potrebno izkopati korenike, jih posušiti in vskladiščiti preko zime.
Sajenje in vzgoja
Nega kale (zantedešija)
Prezimno trdne kale kot je npr. vrsta Zantedeschia aethiopica posadimo na sončno mesto ali polsenco. Na gredi potrebujejo vlana tla, zaradi česar jih pred sajenje obogatite z organsko maso (kompost ali zrel hlevski gnoj). Omenjeno vrsto lahko uporabite tudi kot obreno vrsto v ribniku, tako da jo posadite v predel, kjer je globina priblino 30 cm.
Neprezimne vrste kale je navadno bolje posaditi v lonce, s katerimi lahko okrasite poletno teraso, saj jih je potrebno preko zime umakniti na toplo. Za zgodnje cvetenje jih posadite okrog boiča. Dokler na prostem ni minila nevarnost zadnje slane, jih ohranite v ogrevanem prostoru, kjer se temperatura giblje okrog 16-18 °C. Seveda pa lahko tudi prezimno trdne kale uporabite za okras loncev.
Prezimno trdne kale potrebujejo preko poletja veliko vode, zato jih redno zalivajte.
Vsakih 14 dni pa jih tudi nahranite z mineralnih gnojilom. V jeseni okrog prezimno trdnih kal natrosite zastirko iz zrelega hlevskega gnoja ali komposta.
Tudi neprezimne kale potrebujejo veliko hranil, zato jih med rastjo vsakih 14 dni pognojite z gnojilom, ki vsebuje več dušika (N).
Med cvetenjem nehajte gnojiti. Po cvetenju pa lahko neprezimne kale ponovno gnojite, vendar uporabite gnojilo, ki vsebuje veliko kalija (K) kot je npr. gnojilo za paradinike.
|